Allways jambalaya
« Simpele Turkse pizza «vorige«||»volgende» Cannelloni met spinazie & gehakt »Wat, voor den drommel, heb ik hier nog niet over geschreven? Een maaltijd dat welhaast standaard tot het huis-menu hoort als blauwe hap bij de Marine? Zo’n bord warmte dat lekker is vanaf de eerste dag, en vaak nog lekkerder de volgende dag, als een soort van jambalaya goreng? Want ja, jambalaya is een graag gezien menu bij de volwassenen in dit huis. Zomers en ‘s winters. Of Tim nou wil mee eten of niet: vanavond maak ik jambalaya.
Het recept heb ik voor het eerst na het lezen van een blog van Fons Nicolay uitgevoerd. Meteen een succes. De man schrijft heerlijk, maar is even gestopt om zijn vrouw -die ernstig ziek is- bij te staan. Fons, ik wens jullie beiden veel sterkte!
Nodig:
- 1 chorizoworst
- 200 g rauwe ham
- ½ rode paprika ½ groene paprika
- 6 gamba’s of 12 rivierkreeften (ik gebruikte 400 g tijgergarnalen)
- 4 tomaten
- 1 dikke ui
- 300 g rijst
- 6 dl bouillon
- olijfolie
- zout, tijm, laurier, cayennepeper, peterselie, knoflook
Ook had ik nog wat gekookt buikspek liggen en 2 gegrilde kippenpoten.
Ik sneed de rauwe ham en het buikspek in kleine blokjes. De chorizoworst in de lengte in vier kwarten en sneed ook deze in blokjes. Dit kon ik alvast rustig fruiten in wat olijfolie.
Ondertussen dompelde ik de vleestomaten, pelde ze en sneed ze in grove brokken.Toen het vlees eenmaal wat fijn begon te kleuren deed ik er de gesnipperde ui en in kleine brokjes gesneden paprika’s bij. Meefruiten. Vervolgens perste ik een paar tenen knoflook er boven uit. Na een minuutje of twee voegde ik de tomatenbrokken erbij. Ik voeg dan al de kruiden toe. Vaak wat extra cayennepeper, ik hou wel van pittig.
Nu kan ik kiezen om dit een tijdje zachtjes te laten pruttelen. Wanneer ik honger haast heb dan kan meteen de rijst en zo’n halve liter warm gemaakte bouillon erbij. (Ik bewaar wat bouillon in geval het net wat te droog wordt bij het garen) Terwijl de rijst zo’n 15 minuten zachtjes meekookt, pluk ik het vlees van de kippenbouten (bij de jambalaya voegen om mee te warmen) en roerbak ik de garnalen. Deze garneer ik bovenop de opgeschepte borden jambalaya.
- Grote pan vol jambalaya (4 dagen)
- Bord jambalaya met tijgergarnalen
- Detail jambalaya
« Simpele Turkse pizza «vorige«||»volgende» Cannelloni met spinazie & gehakt »
29 Comments to “Allways jambalaya”
Leave a Reply















Facebook
Flickr
RSS
Youtube
Twitter
LinkedIn
FourSquare
GooglePlus
Skype
Email
Vanmorgen er alweer om 5.45 uur uit. Het is zo broeierig warm en ik ben een van die mensen die daar echt niet tegen kan. Dus vroeg genieten van die ochtenduurtjes, voordat de klamme vochtigheid toeslaat. Zo te lezen Paul gaat het met je gezondheid weer wat de goede kant op, want je begint weer wat recepten op je blog te schrijven. Wellicht heb je er weer meer zin en ook in koken. Dat de zon er ook nog eens bij gekomen is, lijkt ook bij te dragen? Je schrijft erg lekker over de totstandkoming de van jambalaya.
Ik zou nog eens willen afreizen naar die intrigerende zuidelijke staten van de VS en willen kennis maken met de originele cajunkeuken. William Least Heat Moon schrijft daarover heel beeldend in zijn boek’ Blue Highways’, o.a. ook over gumbo en nog meer gerechten van de Arcadians (cajun = verbastering van Arcadian). Oh ja, de cajunkookkunst stamt uit de Bretonse keuken en niet uit de Creoolse. Tenminste volgens de schrijver van ‘Blue Highways.’
Maar nu ben ik ook benieuwd of Tim heeft meegegeten of dan iets anders wilde. En ook, of je ook tabasco door de jambalaya hebt gedaan. Daar ben ik nu zo gek op;tabasco. Als het maar enigszins kan dan sprenkel ik het erover!!
Nope, Tim at o.a dikke plakken leverkaas (om het op die Duitse leberkase te laten lijken) en wat appelmoes).
Nee, geen tabasco, ik moet de pittigheid aanpassen voor Dorota. Gumbo, jambalaya, ik verwar ze nog al eens.
Hm, blue highways, zal ik eens onthouden, heb (alvast voor verjaardag) boekenbon ontvangen en ik wil eens iets anders dan kookboek aanschaffen …
Essentieel voor de gumbo is de okra en ook het filee powder of filee gumbo (gemalen sassafrasbladeren). Maar van dat laatste weet ik niet of dat wel in Nederland te verkrijgen is. Ik ken een recept waarin er wel melding van wordt gemaakt. De schrijver van het recept weet niet of hiet hier te koop is en heeft de filee kennelijk meegenomen uit de VS. En ja, ik vind ‘Blue Highways’ een mooi boek. Leuk, zo’n boekenbon!! Kan je vast in gedachten tien keer een boek kopen en ja, dan kiezen………….moeilijk
Ja, een boek kiezen is altijd zo moeilijk voor mij. En bij Bol.com heb ik blijkbaar een hele verlanglijst staan met alleen kookboeken …
Voor als je nog eens zin hebt om gumbo te maken hier een link. Het poeder moet je dus niet meekoken. Die sassafrasolie lijkt me wat euh……nou…….ja, wel lekker voor allerlei andere doeleinden, maar echt niet voor consumptie!
http://www.smulweb.nl/artikelen/92076/Sassafras-gumbo-file
Ik heb een aantal kookdetectives, o.a. deze:
http://ikblog.wordpress.com/2006/05/02/het-kan-niet-altijd-kaviaar-zijn/
Is vast wel in de bieb verkrijgbaar. Ik las deze ook al ca. 25 jaar geleden, maar altijd leuk, vooral de recepten!!
Ja, da’s een idee. Een leesboek met culinaire link. Een reisverhaal ofzo. Nog ideen?
Nou, je had laatst een lijst van culinaire boeken. Daarin was ook de serie
‘Culinaria’ van uitgeverij Keunemann (= Konemann, maar ik heb geen umlaut, want Engelse computer) opgenomen. De serie behandelt de verschillende werelddelen, maar ook wel aparte landen. Ooit had ik ook ‘Culinaria Italie’, maar uitgeleend en…………..ja ;-( Ik heb nu nog ‘Een culinaire ontdekkingsreis door de Verenigde Staten.’ Iedere staat wordt hierin apart behandeld. Veel culinaire aspecten komen aan de orde; geschiedenis, markten, recepten,etc. Vooral de geschiedenis van de recepten is boeiend, omdat de VS natuurlijk vele immigranten kent. Prachtig geillustreerd en prettig om te lezen. Ook lekker dik! Alleen is de gebonden uitgave loodzwaar (en die heb ik dus). Ze zijn nog wel te vinden in ramsjwinkels of anders op internet. Maar ik zag nu ook dat er driftig naar gezocht wordt. Echt de moeite waard.
- Julie en Julia geschreven door Julie Powell en verfilmd door de onlangs overleden regisseur Nora Ephron. Aha, heb ik zelf nog niet en ik heb nog een bon dus…….;-)
- ‘Moord op het menu.’ Een bundel korte verhalen met het menu en de moord als thema. Geschreven door Roald Dahl en zeer hilarisch.
- Rode rozen en tortilla’s van Laura Esquivel. Een leuke culinaire roman van Rainbow pockets.
- Maar als jij je bon/geld goed wil besteden dan kan ik ‘De Joodse Keuken’ van Claudia Roden aanbevelen. Buiten bijzondere recepten beschrijft het de geschiedenis van de Asjkenasische en Sefardische joden in de diaspora heel goed. Prachtige foto’s in sepia. Het is een sfeervol en boeiend boek. Al heb ik er natuurlijk nog nooit iets uit gekookt.
- Een koekje van eigen deeg;
Een moord voor chocola;
Doodlopend buffet.
Alle drie van Diane Mott Davidson. Het zijn culinaire detectives (inclusief recepten) en leuk om in een verloren moment te lezen.
Zo, ik heb nu mijn boekenkast overhoop gehaald en ontdekte zelfs nog een boek van Frank McCourt (Meester!)dat ik nog niet eens heb gelezen !!
Maar ik zoek nog wel verder en als ik nog wat weet dan meld ik het wel!
Ha, Culinaria – Italia, die heb ik! (Nee, die is niet van jou geleend)
Bestaat er geen (zoek)term voor culi-verhalen met recepten?
Bof jij even! Nee, ik weet ook wel dat die niet van mij is geleend. Ik ken de schurk, maar durf het niet terug te vragen! Ja,gewoon zoeken op culinaire reisverhalen en met zoekterm richting aangeven. Soms kan je dat ook zelf verzinnen en vond dit!! Haha!!!!
http://www.scribd.com/doc/24632925/Het-Internationaal-Marine-Kookboek
Die ken ik! Ik heb hier in pdf een hele verzameling marine kookboeken. Ben ooit op zoek gegaan naar hun recepten vanwege heimwee naar hun ‘blauwe’ hap. Er is van de marine veel recepten te vinden op het internet. (en opvallend weinig van land- en luchtmacht ha ha)
Nou, dit is geen reisverhaal, maar er staan wel weer leuke dingen in!
http://www.indischkookboek.nl/download/kookboek2006.pdf
Heb hier:
- Het Internationaal Kookboek Koninklijke Marine
- Indonesisch kookboek Selamat Makan, Koninklijk Marine
- Indische- en Chinese Keuken (marine)
- Indonesisch Kookboek, van de knoflooklaaf, OS&O-Marine
- Kokkerellen met Okkie (verwerkt in het marine kookboek)
- Marine rijsttafel recepten Koninklijke Marine
- Recepten indische gerechten – De Scheepsbel-Koninklijke Marine
- Verzamelde Indische en Chinese Recepten (marine)
en nog een paar losse (marine)recepten
Nou, je hebt een imposante verzameling!! Ik weet dat de marine een traditie in ere heeft te houden wat betreft rijsttafels. Zelf kom ik uit een familie met een land- en luchtmachttraditie. Ik kan me niet eens herinneren dat er ooit iemand bij ons bij de marine heeft gezeten. Ik ga nog eens op zoek naar culinaire reisverhalen en meld wanneer ik wat vind. Ik vond trouwens dat Indish kookboek op pdf wel heel bijzonder door de uitgebreide beschrijvingen van de kruiden, rijstsoorten etc. Het begint hier, gelukkig, wat te betrekken
Ik zat als marinier/matroos in een landmacht kazerne, maar het eten werd voor ons elke dag van vliegbasis Valkenburg gebracht. Marine eten. De landmachters waren altijd jaloers op ons eten.
Wellicht, het zou me niet verbazen, heb je deze link al, maar ik stuur hem voor de zekerheid.
http://www.kookboekwinkel.nl/index.php?action=pdetail&pid=825
Of toch ‘Een huis in Toscane’ (Frances Mayes).
Trouwens, ik zag http://www.bol.com/nl/p/culinaria-usa/1001004001646651/
maar dan moet ik wel bijleggen …
http://www.jimminkboek.nl/easyshopmaker/easyshopmaker_7.html
http://www.brutsellog.eu/2012/04/11/pluijm-op-pad-door-rene-pluijm/
Gemist:
http://www.brutsellog.eu/
http://www.bol.com/nl/s/boeken/zoekresultaten/Ntt/De+culinaire+avonturen+van+fra+Bartolo/search/true/searchType/qck/N/8299/sI/true/sA/300/sc/books_all/index.html
http://www.bol.com/nl/p/zuid-kookt/1001004006393989/#product_description
http://www.bol.com/nl/p/culinaire-avonturen-van-een-reislustige-kok/666784666/#product_description
Hier dan een aantal links. Ik bereik goed resultaat als ik zoek op culinaire avonturen. Vermeld niet ‘boek’ want dan krijg je reissites!!
Dat is nog eens superdecadent!! ‘Een huis in Toscane’ heb ik ook en leest ook wel goed. Maar ik ben meer gecharmeerd van ‘De avonturen van fra Bartolo.’ Daar staan ook hele lekkere en goed kookbare recepten in. Die avonturen van die reislustige kok in Frankrijk lijkt me ook wel heel leuk!! Bij ‘Easymaker’ hebben ze ook nog culinariaboeken, maar ik zag de VS er niet bij staan. Misschien kan je ook bij ‘Boekwinkeltjes’ kijken. Alleen komen er dan weer verzendkosten over heen. Dat is dan weer jammer!
Ik vergeet helemaal te vragen waarom jullie dan ander eten kregen? De strijdkrachten zijn toch gelijk? Of heeft het dan weer te maken met de financiering en dat jullie als mariniers niet mee mochten eten uit de pot of zo? Of was het een kwestie van de zwakke maag des mariniers? Oei, onweer op komst. Het koelt daardoor wel af, maar ik hou niet van onweer!
Eh, nooit afgevraagd. marinemensen krijgen nou eenmaal marine-eten. En daar was ik wel zo blij om, want als je zag wat ze de landmacht durfde voor te zetten… geen wonder dat die jongens ‘s avonds gingen bunkeren bij fastfood restaurants. (Dit was in 1981-82)
Heb de vraag om titels op Twitter gesteld. Eens zien wat er komt …
Ja, zag ik. Goed idee, misschien doe ik mijn voordeel er ook mee op! Al surfend kwam ik op deze site. Kende je die al?
http://kokenmetkanker.blogspot.nl/
Als je die niet kent………….het is gelukkig geen Moerman etc. site!
Ja, die kende ik reeds van mijn speurtochten op het net …
Ik denk dat het een financiele kwestie is. Huisvesting kan gedeclareerd worden en voeding ook, maar als er een marinebasis in de buurt is, dan wordt dat gebracht; denk ik. Ik ga er niet vanuit dat het ‘left overs’ waren!! Een neef van mij, zat bij EOV (elektronische oorlogsvoering) zei gewoon dat zijn oma (mijn moeder) hem verwachtte met het eten. Vaak werd hij door de commandant dan persoonlijk door de poort begeleid. Nou kende die commandant mijn moeder ook goed hoor (en hij was gek op Indisch eten).
Paul, het is waar: ‘ All people are equal, but some are more equal than others!’ Prettige avond en groeten aan Dorota en Tim + menagerie.
Zo. Hier ben ik heel hebberig van geworden! EUh,,, Paulm die PDF’s? Zou ik misschien ook ze mogen?

Ik heb dan nooit bij de marine gezeten, maar ik eet wel graag…
Es, ik kan op jouw blog en FB nergens een e-adres vinden waar ik het naar toe kan zenden. Stuur me even een mail dan geef ik ze jou via een reply.
Hey ben je ook al aan de soulfood Jambalaya
Jazeker, nu nog de gumbo ontdekken en zien wat het verschil is …
Jazeker, nu nog de gumbo ontdekken en zien wat het verschil is …